O mě About

Narodila jsem se v roce 1972, pocházím z Nelahozevsi, v současné době žiji v Kralupech nad Vltavou.

V dětství byl mým největším vzorem a oporou můj otec Václav Kohout (1926), který pracoval na ředitelství celostátní stavební firmy - tehdy národního podniku-Armabeton v Praze. Pracoval jako dozor investora nebo měl dílčí projekty při stavbě uhelných elektráren jako Počerady, Tušimice, Mělník, Průnéřov, v předdůchodové věku jako rozpočtář staveb. Otec byl mou největší oporou při všech kreativních pokusech od jejich počátků. V minulých 17 letech jsem pracovala jako ekonom a analytik trhu pro renomované společnosti z oblasti farmaceutického průmyslu a FMCG (https://cz.linkedin.com/in/jaroslava-pírková-43091315, v roce 2011 jsem obdržela titul MBA za studia na Nottingham Trent University. Na ekonomii, marketing a strategii jsem nezanevřela, mám tyto disciplíny ráda. Malování a kreativní činnost jsem měla mnoho let jako hoby. Touha více se věnovat právě výtvarné činnosti mě dovedla k soukromému studiu figurální kresby u ak. mal. Mgr. Kryštofa Krejči a ak. mal. Mgr. Romana Hudziece. S těmito dvěma skvělými učiteli jsem strávila dva roky učení přístupu ke kresbě lidského těla. Malování je pro mě o vyjádření emocí, předání energie. Mé obrazy jsou figurální i abstraktní podle aktuální nálady a inspirace. 


Navrhuji také zahrady. Příroda je úžasný zdroj inspirace, poznání a energie. Při navrhování zahrad se snažím využít citu pro barvu a tvar a vytvořit moderní zahradu, která by korespondovala s charakterem a architekturou domu, odrážela osobnost majitelů zahrady a byla funkční v dlouhodobém časovém horizontu.

Miluji moře, v zimě lyžování, jaro - kdy se probouzí příroda a rockovou klasiku jako například Deep Purple. Jsem ateista. Nesnáším zakouřené místnosti. 

Moje motto: Jen pokud pokladáme otázky, můžeme najít odpověď.   

Vdaná, z druhého manželství dvě děti.

I was born 15th March 1972 and come from small village Nelahozeves (the village is mostly connected with musician Antonin Dvořák) and now I live in Kralupy upon Vltava river which is small town located 20 km close to Prague.

For me as child was the main person in life my father working in headquarter of state property Armabeton - company building electrical power station (Prunéřov, Tušimice, Mělník, Počerady....)  in Czech republic. He was the main opponent of all my creativ attempts and matrix for unconditional love between dauthter and father in the best way meaning of this expression. I am proud that my father even he was at work on position with high responsibility for people and project he was not the member of communist Secret state  police on contrary his older brohter František (born 1923)

 

source: abscr.cz

that was official of Gowernment office. Brother of my father was selfish money oriented shit irritating us his visits every weekend. His wife, my aunt died because of breast cancer. She was heavy smoker same as her husband. He has two sons Ivan (1953), since 1989 working in security service company, has two children Ivan (after study on Husitská teologická fakulta UK and now active around Jewish activities in Czech republic) and Alena working in some small marketing agency. Second son is František working since 1989 on managerial position in České dráhy in cargo division and at free time as head of Klub českých turistů. We have no connection dogether and they dont care about me. 

 

My mother died when I was five, previously she worked for Tesla company, so I am let say self-take-care kind of person with deep observe ability and focus on other values than money and possession.

 

I have worked as economist and market analyst past 17 years for pharmaceutical (9years american company) and FMCG (7 Norway company, 1year food suplement)) industry (https://cz.linkedin.com/in/jaroslava-pírková-43091315) , in the year 2011 finished and received diploma MBA senior executive from Nottingham Trent University. I have had always painting and creative activity as a hobby. I am still interested in economy, marketing and strategy and the desire to spend more time by creative activity and painting has lead me to private study of figure painting in atelier of academic painters Mgr. Kryštof Krejča and Mgr. Roman Hudziec, both previous teachers on University of Arts and Crafts in Prague. With these two teachers I have spent two years learning new ways of seeing human body.

 

My paintings are figural as wel as abstract depends from actual mood and inspiration.

I am active also in garden architecture. Nature is miraculous source of knowledge and inspiration. When I design new garden I am using my feelings for colours and forms and endeavour propose garden that will correspond with character of house and personality of owners and also would be function for long period of time.

I love sea, skiing in the winter, inline skating,  spring  as season, rock music. I am ateist. I hate smoky places. I am not member of any political party and I am not going to be part of any.

 My motto: Only if we ask questions we can get the answer.

I am married, I have two children (age 17 and 19yrs) both  from second  marriage (2000), my husband has another two sons from first marriage (36 and 38 yrs old).

 

 

MY RETRO

 

 

 

  

 © 2009 Jaroslava Pírková